wsh logo

AKADEMICKI KLUB FILMOWY

W ramach współpracy, będziemy mogli obejrzeć niezwykle interesujące produkcje filmowe, dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych, cechujące się niebanalną fabułą i inteligentnym humorem, często związane z wielokulturowością, religiami świata, podróżami i niezwykłymi odkryciami wyjątkowych ludzi.

Na naszej uczelni od wielu lat istnieje Akademicki Klub Filmowy, chociaż w sytuacji pandemii utrudniony jest kontakt z kulturą i filmem. Koło Naukowe Młodych Pedagogów chciało stworzyć możliwość kontaktu z filmem i bezpośredniej dyskusji między uczestnikami. Proponujemy tytuły filmów, które będą punktem wyjścia do dyskusji na ważne, społeczne problemy.

Film oglądamy we własnym zakresie a w określonym terminie łączymy się za pośrednictwem platformy Teams na wspólną rozmowę, dyskusję i wymianę zdań. Nasze spotkania uświetnią wybitni znawcy kina i kultury.

Zapraszamy całą społeczność Akademicką Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu do dyskusji.

„Chce się żyć” to polski film, oparty na faktach. Historia opowiada o Mateuszu, młodym mężczyźnie z porażeniem mózgowym. Chłopak nie potrafi się komunikować, więc już jako dziecko został uznany za „roślinę” i wszyscy (oprócz jego rodziców) zdają się w to wierzyć. W niepełnosprawnym ciele jest jednak uwięziony bystry umysł, bogata osobowość – człowiek z naturalnymi dla wszystkich ludzi pragnieniami czy potrzebami. Bohater może głośno wyrazić swoje uczucia dopiero w dorosłości, gdy lekarka ośrodka, do którego trafia, uczy go języka Blissa. Film „Chce się żyć” jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu – wzrusza, ale nie roztkliwia, uczy empatii, ale nie moralizuje, bawi, ale nie w nachalny sposób. Serdecznie zapraszamy do wspólnego oglądania.

“Nietykalni” to oparta na faktach historia przyjaźni sparaliżowanego milionera i chłopaka  z przedmieścia, których różni wszystko: wiek, stan społeczny, sytuacja materialna, wykształcenie, sposób odbierania świata. Chłopak jest młody, tryskający zdrowiem i optymizmem, ale z bagażem życiowych doświadczeń. Milioner ma wszystko, ale patrzy na świat z pozycji wózka inwalidzkiego. Bohaterowie próbują odnaleźć się “w nowej rzeczywistości”, szukają akceptacji i szczęścia. Zetknięcie tych dwóch światów, powoduje całą lawinę zabawnych historii, bo “Nietykalni” to przede wszystkim znakomita komedia. To film, który koniecznie trzeba obejrzeć, aby zrozumieć, dlaczego zachwyciły się nim miliony widzów we Francji i 50 innych krajach.

Scenariusz i reżyseria: Oliver Nakache, Eric Toledano.

Kraj i rok produkcji: Francja 2011.

 „Bez mojej zgody” Amerykański dramat z 2009 roku, w reżyserii Nika Cassavetesa, który powstał na podstawie książki Jodi Picoult o tym samym tytule. To opowieść o próbie utrzymania za wszelka cenę przy życiu chorej na białaczkę córki. Ale nie tylko, film przedstawia każdego z członków rodziny, opowiada o miłości, dążeniu do celu i samodzielności. Jedną z głównych bohaterek jest  Annie (Abigail Breslin), wkraczająca w nastoletni okres życia. Ale jej życie nie jest zwyczajne i takie być nie miało. Jej przyjście na świat, jak i samo powstanie, zostało starannie zaplanowane i „przygotowane” przez lekarzy. Urodziła się po to by przedłużyć życie swojej starszej siostry chorej na białaczkę. Od najmłodszych lat dziewczynka była poddawana różnym niebezpiecznym i bolesnym zabiegom, po to aby ratować siostrę. Jako małe dziecko nie miała nic do powiedzenia, nie można jej było się buntować. Lecz jak tylko nieco podrosła, postanowiła walczyć o siebie. W tym celu udała się do prawnika aby ten w jej imieniu wytoczył jej rodzicom proces. Świetna i niespodziewana rola Cameron Diaz odgrywającej rolę matki, która dla chorego dziecka poświęca wszystko, prywatne życie, karierę ale niestety również pozostałe dzieci.

Również gra aktorska odtwórczyni roli Annie zasługuje na uwagę. Młoda aktorka idealnie odwzorowała emocje jakie towarzyszyć mogą dziecku w takiej sytuacji. Film zasługuje na uwagę i poświęcenie mu czasu, jestem przekonana, iż raz zobaczony zostanie na zawsze zapamiętany. Nie zapomnijcie tylko przygotować sobie sporego zapasu chusteczek, gdyż nie obejdzie się bez łez.

„Nostalgia anioła” Dramat z grudnia 2009 roku w reżyserii Petera Jacksona , oparty o bestsellerową powieść Alice Sebold o tym samym tytule. W filmie przenosimy się do roku 1973 do Pensylwanii gdzie mieszka zwyczajna rodzina. Główna bohaterka to 14 letnia Susie (Saoirse Ronan), która wkracza w nastoletni wiek, pełen emocji, pierwszego zauroczenia, pierwszych pocałunków. Niestety dziewczynce nie będzie dane tego doświadczyć za życia. Pewnego dnia pełna wiary w dobro ludzkie oraz bezgranicznie ufająca a jednocześnie naiwna, nastolatka daje się przekonać sąsiadowi na obejrzenie stworzonej przez niego kryjówki. Niestety, człowiek ten okazuje się bezlitosnym gwałcicielem i mordercą. Dziewczynka ginie z jego rąk a rodzina nie wie co się z nią stało. Zaczynają się poszukiwania. Susie jednak nie znika całkowicie, trafia do miejsca zawieszonego między Niebem a Ziemią. Czeka ja jeszcze pewna misja. Piękna opowieść, w której straszna tragedia – śmierć dziecka – przeradza się w pełną nadziei i radości historię o miłości, dorastaniu, gojeniu duszy, pamięci i zapominaniu. Film pozwoli Wam na wejście w głąb samego siebie ale również pobudzi Waszą czujność. Gdyż uświadomi, że nie tylko anioły są wśród nas.

„Green Book” w reżyserii Petera Farrelly.  Film został oparty na prawdziwej historii przyjaźni wybitnego czarnoskórego muzyka jazzowego Dona Shirleya i pochodzącego z Włoch bramkarza w klubie nocnym, Tony’ego Vallelongi. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Pojawia się problem rasizmu trudny i często bolesny. Możemy obserwować przemiany bohaterów, którzy przestają patrzeć na drugą osobę jako wroga. Film porusza, zmusza do myślenia z nutką radości.

 Terminy dyskusji:

 25.02.21r. godz. 19.30 „Chce się żyć”

25.03.21r. godz. 18.30 “Nietykalni”

22.04.21r. godz. 18.30 „Bez mojej zgody”

27.05.21r. godz. 18.30 „Nostalgia anioła”

10.06.21r. godz. 18.30 „Green Book”

 

Nazwa zespołu: Koło Naukowe Młodych Pedagogów

Kod dostępu: zjod52f

Każdemu seansowi będzie towarzyszył wykład wprowadzający a po seansie przewidziana jest dyskusja na temat filmu, w ramach Akademickiego Klubu Filmowego, będącego forum wymiany myśli i poglądów oraz emocji towarzyszącym nam podczas i po projekcji. Serdecznie zapraszamy całą społeczność akademicką WSH, a w szczególności naszych studentów, do włączenia się w ten nowy cykl wydarzeń kulturalnych.

Bieżące informacje na temat najbliższych seansów:

WILKOŁAK 2018 – 12 marca 2020  godz. 9.00

Lato 1945 roku. Ośmioro dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen trafia do prowizorycznego sierocińca w opuszczonym pałacu wśród lasów. Opiekuje się nimi dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, ale koszmar powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

Dramat psychologiczny

Czas trwania: 88 min.

Od lat: 15

Produkcja: Polska, Holandia, Niemcy [2018]

Reżyseria : Adrian Panek

Scenariusz: Adrian Panek

Obsada: Kamil Polnisiak, Nicolas Przygoda, Sonia Mietielica

NIEMIŁOŚĆ – 26 marca (poniedziałek) godz. 18.30 (2019r.)

Małżeńskie życie Borysa i Żenii zmierza ku końcowi. Na każdym kroku dają sobie do zrozumienia, że mają się dość, przez co rzeczową rozmowę zastępują najczęściej karczemne awantury. Tym, co ich łączy, jest wystawione na sprzedaż mieszkanie i dwunastoletni syn. Żadne z nich nie poświęca jednak chłopcu większej uwagi, skupiając się wyłącznie na swoich potrzebach. Pewnego dnia młody Alosza znika. Ten kameralny, ale bardzo sugestywny portret współczesnej Rosji wyróżniony został w Cannes Nagrodą Jury.

Dramat

Czas trwania: 127 min.

Od lat: 15

Produkcja: Rosja / Francja [2017]

Premiera: 23.11.2017 (Polska)

Reżyseria: Andriej Zwiagincew

Scenariusz: Oleg Niegin, Andriej Zwiagincew

DISASTER ARTIST –  28 lutego 2018 (środa) 18:30

Historia spotkania i wczesnej przyjaźni Tommy’ego Wiseau oraz Grega Sestero – aktorów kultowego “The Room”, który został okrzyknięty najgorszym filmem świata.

Reżyseria: James Franco

Scenariusz: Scott Neustadter, Michael H. Weber

Obsada: Alison Brie, Zac Efron, Sugar Lyn Beard

Komediodramat

Czas trwania: 98 min.

Produkcja: USA [2017]

ZABICIE ŚWIĘTEGO JELENIA – 10 stycznia 2018  (środa) godz. 18.30

Opowieści o człowieku stojącym przed niewyobrażalnie trudnym wyborem. Bez względu na to, jaką decyzję podejmie, stanie się sprawcą tragedii we własnej rodzinie. A wszystko za sprawą nastoletniego chłopca, który dotąd był dla niego jak syn. Pełen napięcia, na granicy szaleństwa i klaustrofobicznego poczucia zagrożenia, mroczny thriller z elementami szatańskiego poczucia humoru.

Reżyseria: Yorgos Lanthimos

Scenariusz: Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou

Obsada: Alicia Silverstone, Nicole Kidman, Colin Farrell

Thriller

SUBURICON – 6 grudnia 2017 (środa) godz. 18.30

Przykładna rodzina traci w napadzie ukochaną matkę. Wkrótce okazuje się jednak, że ani rodzina taka przykładna, ani matka taka ukochana. Suburbicon to idealne amerykańskie miasteczko. Istna reklama statecznego życia i dobrobytu, czyli American dream w czystej postaci. Jednak nie dla wszystkich. Życie rodziny Lodge’ów legnie w gruzach po napadzie z bronią w ręku, w którym ginie seniorka rodu, ukochana mama nastoletniego Nicky’ego Lodge’a. Pogrążony w rozpaczy chłopak postanawia pomścić swą ukochaną rodzicielkę. Rozpoczyna śledztwo na własną rękę, w trakcie którego odkryje mroczne rodzinne sekrety, układy, machinacje i animozje, które były związane ze śmiercią jego matki.

Reżyseria: George Clooney.

Scenariusz: George Clooney, Ethan Coen, Joel Coen, Grant Heslov

Obsada: Matt Damon, Oscar Isaac, Julianne Moore

PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI – 11 października 2017 (środa)  godz. 18.30

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu. Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – twórców wielokrotnie nagradzanych obrazów „Papusza” i „Plac Zbawiciela”. Film otrzymał nagrodę Srebrne Lwy na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za kreacje aktorskie nagrodzone zostały Jowita Budnik i Eliane Umuhire. Film wziął również udział w Konkursie Głównym 52. edycji MFF w Karlowych Warach 2017, gdzie Jowita Budnik i Eliane Umuhire otrzymały nagrody za najlepsze role żeńskie.

reżyseria: Krzysztof Krauze, Joanna Kos- Krauze

scenariusz: Krzysztof Krauze, Joanna Kos- Krauze

obsada: Jowita Budnik, Eliane Umuhire

TULIPANOWA GORĄCZKA – 25 października (środa) godz. 18.30

Młoda Sophia zostaje wydana za mąż za majętnego kupca. Choć nie odwzajemnia uczucia, gotowa jest spełnić jego pragnienia i dać mu potomstwo. Dumny Cornelius zamawia u znanego malarza portret, na którym chce zostać uwieczniony z ukochaną. Nie dostrzega, że między piękną Sophią i młodym artystą rodzi się uczucie. Wraz z rozkwitem miłości, na parę pada cień podejrzeń, a tajemnica zaczyna nieść ze sobą coraz większe ryzyko. Młodzi kochankowie obmyślają zwodniczy plan, który pozwoli im rozpocząć nowe życie. Ich pragnienia doprowadzą historię do porywającego i niespodziewanego zakończenia.

“Tulipanowa gorączka”, jeden z najbardziej oczekiwanych kinowych romansów roku, przenosi widza do świata płomiennych uczuć i namiętności. W rewelacyjnej obsadzie znaleźli się m. in. zdobywcy Oscarów Christoph Waltz (“Spectre”, “Django”) oraz Alicia Vikander (“Dziewczyna z portretu”, “Ex-Machina”) a także Judi Dench (“Skyfall”, “Tajemnica Filomeny”), Zach Galifianakis (“Kac Vegas”) i Cara Delevingne (“Papierowe miasta”). Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści autorstwa Debory Moggach.

Obyczajowy / Romans
Czas trwania: 105 min.
Produkcja: Wlk. Brytania / USA [2017]

Reżyseria: Justin Chadwick
Scenariusz: Tom Stoppard
Obsada: Alicia Vikander, Christoph Waltz, Judi Dench

 

Opiekunami Akademickiego Klubu Filmowego są:

prof. WSH dr Andrzej Gołębiowski

dr Wioletta Budny

Zapisy na seans oraz informacje na temat Akademickiego Klubu Filmowego: agolebiowski@wsh.pl

Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content